تبلیغات شما

راهیان نور محل میراث ایرانیان است / برپایی ۴ نمایشگاه در خوزستان

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر حسن سیفی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشت خبری با حضور اصحاب رسانه، با بیان اینکه راهیان نور محل نمایش میراث ایرانیان است، گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند که هشت سال جنگ تحمیلی همانند گنجینه‌ای است که هر چه از آن می‌گذرد گرانبهاتر می‌شود. ما به دنبال به نمایش گذاشتن فرامین مقام معظم رهبری هستیم. ای کاش شرایطی فراهم شود که دانشجویان و دانش آموزان راهیان نور را درک کنند. هر کسی که مشکلی دارد، در راهیان نور حاضر شود.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش ادامه داد: این بیابان‌ها، رود کارون، آبادان، خرمشهر و … نشان فداکاری و مجاهدت نیروهای مسلح است.

وی با اشاره به رشادت‌های نیروهای مسلح از نخستین روز پیروزی انقلاب تا پایان هشت سال جنگ تحمیلی، گفت: هر گونه آثار باقی مانده از آزاده‌ها، رزمندگان، ایثارگران و شهدا موجب مباهات است. یکی از دلایل مطرح شدن شعار افتخار به گذشته در چهل سالگی انقلاب، فداکاری‌ها و رشادت‌های نیروهای مسلح در دوران جنگ تحمیلی است؛ به طوری که ۴۸۲ عملیات کوچک و بزرگ از ۲۳ بهمن تا پایان جنگ صورت گرفته است.

امیر سیفی با بیان اینکه در۲۰ ماه نخست پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات ارزشمندی در جهت استقرار و ثبات نظام توسط نیروهای مسلح صوررت گرفته است، خاطرنشان کرد: عده‌ای می‌گویند نیروهای مسلح در نخستین روزهای پیروزی انقلاب سرو سامان نداشته اما برخلاف این ادعا، نیروهای مسلح به دلیل توطئه‌های دشمن در چندین نقطه از کشور از جمله قائله کردستان، گنبد، گناباد، خوزستان و … در صدد آرام کردن شرایط و مقابله با جدایی طلبان بود.

وی به اهداف کاروان‌های راهیان نور در نوروز ۹۸ اشاره کرد و افزود: چرا افتخار به گذشته و امید به آینده را انتخاب کردیم؟ باید آنچه را که در یادمان‌های راهیان نور هست، بدون انحراف، تحریف و بزرگنمایی برای زائران مطرح کنیم.

امیر سیفی با بیان اینکه در سال نخست جنگ تحمیلی ۱۶۴ عملیات در سراسر کشور از سوی نیروهای مسلح طراحی و اجرا شد، تاکید کرد: نمی‌توان این اقدام درخشان جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفت. این تعداد عملیات به دشمن فهماند که متوقف خواهند شد. انجام ۷۷ عملیات آفندی در جنوب کشور از سوی کشوری که قرار بود در مدت یک هفته به کنترل در آید، همانند اعجاز است.

وی ادامه داد: آخرین رئیس ستاد ارتش عراق در کتابی نوشته است که ایران در سال اول نفس ما را گرفت. هدفمان در راهیان نور نشان دادن ۲۲ ماه اول انقلاب است.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش با اشاره به سیر کاهش عملیات‌های عراق، خاطرنشان کرد: هر چه از جنگ و دفاع متقابل نیروهای مسلح ایران گذشت، عراق توانی برای حمله نداشت و در سال دوم و سوم هیچ عملیاتی را انجام نداد تا اینکه در سال چهارم عراق به کمک ۴۸ کشور خودش را بازیابی کرد اما باز هم نتوانست مقابل عملیات‌های متعدد نیروهای مسلح ایستادگی کند.

امیر سیفی با اشاره به تعداد اسرای هر کشور در پایان جنگ تحمیلی، اضافه کرد: از میان ۱۶ میلیون رزمنده عراقی، بیش از ۷۰ هزار نفر به اسارت ما در آمدند که همگی توسط ارتش اداره شد. در این اتفاق ما فرهنگ اسیر داری اسلامی را آموزش دادیم چرا که هشت هزار قاری قرآن از بین اسرای عراقی به کشورشان بازگشتند. هیچ اسیر عراقی وجود ندارد که بگوید به صورت بدنی تنبیه شده است. این اتفاق با مدیریت ارتش انجام شد اما به خوبی به آن پرداخته نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، نیات، مقاصد و آرمان هر عملیات را جزو اسرار نیروهای مسلح دانست که قابل بازگویی نیست، گفت: زائران در راهیان نور می‌توانند نیات، مقاصد و آرمان هر عملیات را درک کنند و به نتیجه برسند.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش به تشریح دستاوردهای نیروهای مسلح در عمر ۴۰ ساله انقلاب در یادمان “آب تیمور” پرداخت و یادآور شد: دشمن تا ۱۵ کیلومتری اهواز پیش روی کرده بود. در آب تیمور ۴ سوال اصلی مطرح می‌شود که ما در این ۴۰ سال “چه کردیم”، چه باید می‌کردیم”، “الان چه می‌کنیم” و “چه کاری باید انجام دهیم.”

امیر سیفی ادامه داد: در پایگاه هوایی دزفول، پایگاه دریایی خرمشهر و یادمان میشداغ توانمندی های هوایی، دریایی، زمینی و پدافندی را به نمایش گذاشتیم. هر شب یکی از عملیات‌های مهم در یادمان میشداغ اجرا می‌شود و زائران می‌توانند به خوبی حال و هوای عملیات‌های دوران دفاع مقدس را درک کنند. وابستگان نظامی کشورها در ایران، در سفری که به جنوب داشتند، بازسازی یکی از عملیات‌ها را مشاهده کردند و گفتند که اکنون عملیات جنگی را درک کردیم.

انتهای پیام/